« Gyo (Practice) | Main | Purpose & Goal »

June 29, 2008

Quick report of 4th International Ki-Aikido Taigi competition

This is quick report of 4th International Ki-Aikido Taigi competition. We will let you know the name of award winner and their belonging Ki Society by Under 18 Division, University Division and Adult Division

The highest award is given a team which participated all 4 categories and got the highest average among all divisions.

This year was International competition which is held every four year. Participants came from the US, Russia, Australia and of course Japan.

Competition

Competition_2 Competition_3

The highest award
Atsuhito KINOSHITA, Jiro KINOSHITA
(Kanagawa branch)

INDIVIDUAL DIVISION
Elective Taigi (Under 18 Division)
Gold prize: Hinako YOSHIDA, Ryo NISHIO
(Hiroshima branch)
Silver prize: Daiki KOJIMA, Oto HASHIMOTO
(Kanagawa branch)
Bronze prize: Takahiro AKIYAMA, Yuri AKIYAMA
(Kanagawa branch)

Elective Taigi (weapon): Under 18 Division
Gold prize: Hinako YOSHIDA, Ryo NISHIO
(Hiroshima branch)
Silver Prize: AARON VILLANOVA・LYMAN FRANCO
(Hawaii Ki Federation)
Bronze prize: Natsumi NAKATSUJI, Honami NAKATA
(Osaka branch)

Kengi (Under 18 Division)
Gold prize: AARON VILLANOVA・LYMAN FRANCO
(Hawaii Ki Federation)
Silver prize: N/A
Bronze prize: N/A

Jogi (Under 18 Division)
Gold prize: AARON VILLANOVA・LYMAN FRANCO
(Hawaii Ki Federation)
Silver prize: N/A
Bronze prize: N/A

GROUP DIVISION

Gold prize: Keio Senior High school
Silver prize: N/A
Bronze prize: N/A

Elective Taigi (University Division)
Gold prize: Kosuke NAKAMURA, Takahiro TANAKA
(Hiroshima University)
Silver prize: Mao OZAKI, Hiroto KATO
(Keio University)
Bronze prize: Hisaharu MURATA, Akino KAWAIDA
(Keio University)
4th prize: Toshifumi TAKAYAMA, Keita TAKAHASHI
(Keio University)
5th prize: Misako FUJIWARA, Akihiro ONISHI
(Hiroshima University)
6th prize: Kazunori KAWAGUCHI, I JONFUN
(Hiroshima University)

Elective Taigi (Weapon) : (University Division)
Gold prize: Mao OZAKI, Hiroto KATO
(Keio University)
Silver prize: Kosuke NAKAMURA, Takahiro TANAKA
(Hiroshima University)
Bronze prize: Hisaharu MURATA, Akino KAWAIDA
(Keio University)
4th prize: Toshifumi TAKAYAMA, Keita TAKAHASHI
(Keio University)
5th prize: Masami OKAMOTO, Takahiro YAMAOKU
(Hiroshima Shudo University)
6th prize: Kazunori KAWAGUCHI, I JONFUN
(Hiroshima University)

Kengi (University Division)
Gold prize: Mao OZAKI, Hiroto KATO
(Keio University)
Silver prize: Hisaharu MURATA, Akino KAWAIDA
(Keio University)
Bronze prize: Toshifumi TAKAYAMA, Keita TAKAHASHI
(Keio University)
4th prize: Kosuke NAKAMURA, Takahiro TANAKA
(Hiroshima University)
5th prize: Masami OKAMOTO, Takahiro YAMAOKU
(Hiroshima Shudo University)
6th prize: Naoki KUBOTA, Shunya ISHIGANE
(Keio University)

Jogi (University Division)
Gold prize: Mao OZAKI, Hiroto KATO
(Keio University)
Silver prize: Kosuke NAKAMURA, Takahiro TANAKA
(Hiroshima University)
Bronze prize: Toshifumi TAKAYAMA, Keita TAKAHASHI
(Keio University)
4th prize: Hisaharu MURATA, Akino KAWAIDA
(Keio University)
5th prize: Masami OKAMOTO, Takahiro YAMAOKU
(Hiroshima Shudo University)
6th prize: Kazunori KAWAGUCHI, I JONFUN
(Hiroshima University)

GROUP DIVISION
Gold prize: Keio University
Silver prize: Hiroshima University
Bronze prize: Waseda University

Elective Taigi (Adult Division)
Gold prize: Atsuhito KINOSHITA, Jiro KINOSHITA
(Kanagawa branch)
Silver prize: Mikio WATANABE, Masaki SHIROKOSHI
(Osaka branch)
Bronze prize; Yuki NOMURA, Masaki MIYASHITA
(Keio Aikido kai)
4th prize: TRACY REASONER・LINDY FRANCO
(Hawaii Ki Federation)
5th prize: PLYASOVA IRINA・SIMACHENKO ANDREY
(Ki Society of Far East Russia)
6th prize: JON POPPELE・MATT DEUTSCH-KIDDER
(Eastern Ki Federation)

Elective Taigi (weapon): (Adult Division)
Gold prize: Osamu KONDO, Masamune IWANE
(Kanagawa branch)
Silver prize; Atsuhito KINOSHITA, Jiro KINOSHITA
(Kanagawa branch)
Bronze prize: Mikio WATANABE, Maswaki SHIROKOSHI
(Osaka branch)
4th prize: Yuki NOMURA, Masaki MIYASHITA
(Keio Aikido Kai)
5th prize: MELSEV ALEXANDER・SOLOVYEV DMITRIY
(Ki Society of Far East Russia)
6th prize: JON POPPELE・MATT DEUTSCH-KIDDER
(Eastern Ki Federation)

Kengi (Adult Division)
Gold prize: Osamu KONDO, Masamune IWANE
(Kanagawa branch)
Silver prize; Mikio WATANABE, Maswaki SHIROKOSHI
(Osaka branch)
Bronze prize: Atsuhito KINOSHITA, Jiro KINOSHITA
(Kanagawa branch)
4th prize: Yuki NOMURA, Masaki MIYASHITA
(Keio Aikido Kai)
5th prize: Gilson ARAGAKI, Hidemine HAMADA
(Tochigi branch)
6th prize: Yohei HAMANO, Muneyuki TAKAHASHI
(Keio Aikido Kai)

Jogi (Adult Division)
Gold prize: Atsuhito KINOSHITA, Jiro KINOSHITA
(Kanagawa branch)
Silver prize; Osamu KONDO, Masamune IWANE
(Kanagawa branch)
Bronze prize: Mikio WATANABE, Maswaki SHIROKOSHI
(Osaka branch)
4th prize: TRACY REASONER・LINDY FRANCO
(Hawaii Ki Federation)
5th prize: Yuki NOMURA, Masaki MIYASHITA
(Keio Aikido Kai)
6th prize: JON POPPELE・MATT DEUTSCH-KIDDER
(Eastern Ki Federation)

GROUP DIVISION (Adult Division)
Gold prize: Keio Aikido Kai
Silver prize: Kanagawa branch
Bronze prize: Tokyo branch

|

« Gyo (Practice) | Main | Purpose & Goal »